Sorular ve Cevaplar

İstanbul'un en ucuz ve en kaliteli Klasik Gitar Kursu, Elektro Gitar Kursu, Akustik Gitar Kursu, Bas Gitar Kursu, Ukulele Kursu, Keman Kursu, Piyano Kursu, Yan Flüt Kursu ve Senaryo Yazarlığı Kursu burada!

Soru: Birebir ders ile grup dersi arasındaki fark nedir?

Cevap: Birçoğumuz okullardaki toplu eğitimlerin yanı sıra; evlerimizde veya özel eğitim kurumlarında, okul dersleri ile ilgili olarak ekstra eğitim çözümlerini tercih etmekteyiz. Doğal olarak bunun sebebi toplu eğitimin, kişinin eğitim ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamaması. Birebir eğitim her zaman için sizin kişisel eğitim ihtiyaçlarınızı, sosyal diyalog ve iletişim ihtiyacınızı grup dersine nazaran daha iyi karşılamaktadır. Birebir eğitimde size ayrılan 60 dakikalık süre, sadece sizin ihtiyaçlarınızı karşılarken; 2-3 kişilik grup eğitimlerinde bu süre kişi sayısına bölünmektedir. Ayrıca 2-3 kişilik grup derslerinde tüm bireylerin algılama seviyelerinin farklılık göstermesi sebebiyle kişiler birbirinin eğitim akışını yavaşlatabilmektedirler. Dolayısıyla grup dersleri, kişisel eğitim ihtiyacındaki verimi azalmaktadır. 

Soru: Derslerinizin süresi nedir?

Cevap: Haftada 1 gün - 1 saat (60 dakika), ayda toplam 4 saat (240 dakika) ders yapıyoruz. Haftada 1 saatlik ders çalışan veya öğrenci bir kişi için yeterlidir. Derslerin tam verimli olabilmesi için size verilen ödev ve eğitimlerin 1 hafta boyunca evinizde sabır ve disiplinle çalışılması gerekmektedir. Konservatuvara Hazırlık Dersi ve Güzel Sanatlara Hazırlık Dersi için haftalık ders süresi 2-3 saattir. (bkz. Derslerimiz)

 

Soru: Haftada 1 saat yeterli midir? Ders süresi artırılabilir mi?

Cevap: Bir ders saatinde öğrenilenler aslında öğrencinin 1 hafta düzenli olarak çalışması sonucunda başarabileceği miktardadır. Öğrencinin kapasitesini bilen eğitmen neyi, ne kadar öğretmesi gerektiğini belirleyerek dersi programlar. Bir enstrüman çalarken yapılan psikomotor hareketler günlük hayatta yapmadığımız türdendir. Öğrenilenler, düzenli olarak her gün tekrar edildiğinde psikomotor becerileri gelişecek ve daha teknik davranışları öğrenerek kendini geliştirmeyi sürdürecektir. Yine de istek üzerine dersleri haftada 2 gün belirleyip 2 saate, yani ayda 8 saate çıkarabiliriz.

Soru: Ne kadar sürede öğrenebilirim?

Cevap: Bu sorunun cevabı biraz uzun olacak. "Çalmayı ne zaman öğrenirim?" sorusuna verilen "3 ayda - 5 ayda öğrenirsin." gibi cevaplara itibar etmemek gerekir. Bu tip cevaplar ticari kaygılar güdülerek, daha açık bir deyişle "Öğrenciyi kaçırmamak." adına yapılan uygunsuz vaatlerdir. Bu sorunun gerçek cevabı ise şöyle açıklanabilir: İngilizce eğitim verilen kurumlarda "5-6 ayda ingilizce öğretiyoruz." gibi bir söylem duyamayız. İngilizce eğitiminde, bir eğitim kuru 3-4 ay sürüyor ve kuru tamamlayan bir üst kura geçiyorsa, bu eğitimin bittiği anlamına gelmez. Daha iyi ingilizce konuşabilmek için üst kurlardaki eğitime devam edilebilir veya kendi ihtiyaçlarına karşılık yeterli buluyorsa eğitime ara verebilir. Konservatuvar düzeyinde verilen eğitimler minimum 4 yıl sürer. Bu eğitim süresi bittikten sonra da kişinin gelişimi devam eder. Akademik olarak değil hobi olarak düşünseniz bile müzik, sonu olmayan bir yoldur. Son noktaya ne zaman varılacağına değil, bu yolda ne kadar yol kat etmek istediğinize odaklanırsanız daha keyifle öğrenir ve daha başarılı olabilirsiniz. Öğrencinin belirli bir hedefi olması gerekir. Bir kaç hafta içinde çalınabilecek şarkılar olduğu gibi, çalınabilmesi için yıllarca çalışılması gereken şarkılar da vardır. (Seçtiğiniz şarkıyı ne kadar sürede çalabileceğiniz bir ölçüde tahmin edilebilir.) Hangi seviyeye, ne kadar sürede ulaşılabilir sorusu kişilerin bireysel farklılıklarına göre değişkenlik gösterir. Öğrencinin ne kadar yetenekli olduğuna, nasıl bir çalışma programı uyguladığına göre (Günde 30 dakika mı, 5-6 saat mi çalışıyor?) değişir. 

Soru: Kursunuzun yeri nerede?

Cevap: Üsküdar Altunizade’de (Metrobüs ile gelirseniz, Capitol AVM'yi 50-60 metre geçtikten sonra; Metro ile gelirseniz, Üsküdar-Çekmeköy metrosunun Bağlarbaşı 4 çıkışından 20 metre ileride, Bağlarbaşı AVM'nin hemen yanında.) Yani hem Avrupa Yakası’ndan hem de Anadolu Yakası’ndan ulaşım çok kolay.​

0532

 

741

1649

HEMEN

 

ARAYIN

genç sinema, müzik, eğitim,
kültür ve sanat derneği

Kütük No: 34-234-076   /   Üsküdar V.D. 393 089 4585

Valide-i Atik Mh. Allame Cd. No:98/3 Esmen Han Kat:1

Üsküdar/İSTANBUL

 GSM: 0.532 741 16 49   TEL: 0.216 391 37 93 - 0.850 303 16 49

Mail: gencsinemamuzik@gmail.com

  • Facebook Sayfamız
  • Instagram Sayfamız
  • Mail Gönderin

© 2019 by GSME. Tüm hakları saklıdır.